Dom przyjazny niepełnosprawnym. W jaki sprzęt go wyposażyć?

Obok miejsca zatrudnienia to dom jest przestrzenią, w której spędzamy zdecydowaną większość naszego życia. Dom w zamierzeniu ma być naszym azylem, królestwem, w którym czujemy się najlepiej. Dlatego urządzamy go według naszych potrzeb i wymagań. Nie inaczej jest w przypadku domów i mieszkań zamieszkiwanych przez osoby niepełnosprawne. One również chcą czuć się dobrze we własnych czterech ścianach, dlatego tak istotne są urządzenia ułatwiające im codzienne funkcjonowanie.

Windy, schodołazy, krzesła przyschodowe

Czyli wszystko to, co ułatwia przemieszczanie się między kondygnacjami budynku. Na to, które spośród wymienionych wyżej urządzeń wybierzemy, wpływa wiele czynników. Począwszy od budżetu, jakim dysponujemy i jaki jesteśmy w stanie „wzmocnić” dofinansowaniem ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), poprzez przestrzeń i architektoniczne aspekty naszych czterech ścian, na wymaganiach, potrzebach i stopniu niepełnosprawności kończąc.

Schodołazy

Obsługa zdecydowanej większości modeli schodołazów wymaga pomocy dodatkowej osoby, choć trzeba nadmienić, że na rynku dostępne są już schodołazy elektryczne, dające osobie poruszającej się na wózku komfort w postaci możliwości samodzielnej obsługi.

Schodołazy znacząco ułatwiają transport osoby niepełnosprawnej po schodach, co jest niezwykle przydatne na przykład w przypadku bloków mieszkalnych, które nie są dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach ruchowych.

Windy dla niepełnosprawnych

Choć zakup i instalacja tego typu urządzeń wiąże się ze stosunkowo wysokimi nakładami finansowymi, windy dla niepełnosprawnych są nieocenionym, bardzo wygodnym sposobem na transport osób niepełnosprawnych. Instalowane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków, znacząco poprawiają komfort codziennego życia pacjentów poruszających się na wózkach, ale też na przykład seniorów.

Krzesła przyschodowe

Ich ogromną zaletą (na przykład w porównaniu do wind) jest fakt, iż jako takie zajmują stosunkowo niewiele miejsca, a ich zakup i instalacja nie stanowi aż takiego obciążenia dla domowego budżetu. Świetnie sprawdza się w przypadku osób starszych, dla których codzienna wspinaczka po schodach stanowi nie lada wyzwanie. Warto wspomnieć, że istnieją modele przeznaczone do schodów prostych, ale też bardziej złożone – do schodów krętych.

Windy, schodołazy, krzesła przyschodowe LIFTPLUS