Jak dbać o podzespoły samochodu

Prawie każdy detal mechaniczny w samochodzie jest ważny, układ napędowy, silnik, układ hamulcowy(bardzo często cięgna samochodowe), wydają się natomiast najistotniejsze. Na szczęście eksploatacja wakacyjno-urlopowa stwarza mu stosunkowo niedużo problemów. Silniki lubią długie przebiegi i pracę w ustalonej temperaturze, więc nawet całkiem szybki (ale w granicach rozsądku) przejazd autostradowy nie będzie wielkim obciążeniem. Niemniej jednak jak dokładniej dbać o detale postaram się opisać w poniższym tekście.

Stosunkowo częsta jazda na niewielkich dystansach, szczególnie w samochodach z silnikiem diesla i turbo wraz ze zmienną geometrią mechanizmu może doprowadzić na zaburzenia jego funkcjonowania a nawet uszkodzenia, tak że będzie konieczna wymiana całego silnika, czego na pewno nie chcemy bo wiąże się to z olbrzymimi kosztami. Unikamy mocnego chiptuningu, gdyż prowadzi on do bardzo szybkiego wyeksploatowania elementów linki sprzęgła , a ponadto turbosprężarki.

Natomiast do niepożądanej przez moją firmę sytuacji ma możliwość dość w trakcie jady na półsprzągle. Mowa tutaj o zużyciu linki sprzęgła, tarczy sprzęgła oraz łożyska wyciskowego. Gwałtowne puszczanie pedału sprzęgła nadmiernie obciąża obie części koła dwumasowego. Zbyt mocny chiptuning zwiększa moment obrotowy i prowadzi do szybkiego uszkodzenia koła dwumasowego. Cała ta sytuacja jak zwykle tow samochodach bywa może doprowadzić do olbrzymich cen naprawy.

Wiele słów o silniku, o tym jak o niego dbać. Warto regularnie w zgodzie z terminami przeglądów okresowych wymieniać, albo co najmniej sprawdzać olej. Do tego warto stosować najlepszy możliwy produkt, ale ze specyfiką opartą na charakterystyce twojego samochodu. Przestrzegamy terminów wymiany paska lub łańcucha rozrządu, linek sprzęgła. Tej operacji dokonujemy w dobrym serwisie. Całkiem dobrze zapłacić więcej, ale mieć później spokojną głowę.