Mini PC – kaprys gadżetowców czy gra warta zachodu?

Są małe. Choć w tym przypadku „małe” należy traktować w kategoriach sporego niedopowiedzenia. W ich niewielkich mechanicznych ciałach kryją się spore, jak na te rozmiary, możliwości. Choć trzeba nadmienić, że to wciąż jest poziom kilku szczebli poniżej tradycyjnych blaszaków. Rodzi się pytanie: czy Mini PC to zabawa warta powszechnego zainteresowania?

Mały, ale wariat

Wyobraźmy sobie taką sytuację: przenosimy się w czasie o jakieś pięćdziesiąt lat wstecz. Do ery komputerów zajmujących przestrzeń mieszkania. Wyjmujemy z kieszeni niepozornie wyglądające urządzenie o rozmiarach czekoladowego batonika. Tłumaczymy ówczesnym konstruktorom komputerów, że oto jest urządzenie, które możliwościami mogłoby obdzielić setki tych wielkoludów z ery dinozaurów.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że otrzymalibyśmy „one way ticket” do szpitala psychiatrycznego.

Mini PC to taki wymowny symbol skoku technologicznego, jaki wykonaliśmy w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Ale czy są w stanie sprostać oczekiwaniom swoich czasów? Myślę, że odpowiednio wykorzystane – jak najbardziej tak.

Duże, choć ograniczone możliwości

Niestety niewielkie rozmiary mają wpływ na wydajność urządzeń Mini PC. Dzieje się tak, ponieważ zwiększona wydajność wiąże się z większą temperaturą podzespołów. A to z kolei generuje problem odpowiedniego chłodzenia. W przypadku zaawansowanych procesorów lub karty graficznych sam układ chłodzenia często jest gabarytowo większy od komputerów Mini PC.

Zacząłem od wad, ale jest też długa lista zalet. Oczywiście trudno uogólniać, bo mówimy tu o urządzeniach różnej klasy i o dość sporej rozpiętości cenowej. Bo najtańsze Mini PC oparte na systemie Android można nabyć w cenie już od 300 zł. Myślicie, że są nic nie warte? Błąd! Doskonale sprawdzają się w roli centrów multimedialnych rozszerzających możliwości telewizorów z wejściem HDMI. Nawet tańsze urządzenia powinny bez problemu poradzić sobie z odtwarzaniem plików audio i video.

Nieco droższe i bardziej zaawansowane Mini PC z powodzeniem mogą służyć jako pełnoprawne urządzenia biurowe. Edytory tekstu, odtwarzanie multimediów, przeglądanie stron internetowych – z tym Mini PC poradzą sobie bez zająknięcia.

Czy warto?

Biorąc pod uwagę stosunkowo niskie ceny – warto, naprawdę warto. To doskonałe rozwiązanie dla wszystkich tych, których ogranicza niewielka przestrzeń biura czy mieszkania, a którzy chcą pracować na pełnoprawnych urządzeniach o sporych możliwościach.

http://www.servecom.pl