Niełatwy wybór – radzimy

Kupienie mieszkania nie trzeba do funkcji ekstremalnie nieprostych, choć w wypadku polskiego prawa dość złożonym i w bardzo wielu sytuacjach długotrwałym. Jak przygotować się na to ciekawe choć żmudne zadanie tym bardziej że z reguły kupujemy dom z drugiej ręki. A ten rynek domów i mieszkań jest niezwykle zawiły i nieprosty do racjonalnego oceniania wartości danego lokum, zatem postaram się zademonstrować możliwie jak najdokładniejszy plan funkcjonowania , a oprócz tego czym powinnaś się kierować przy wyborze.

Kiedy decydujesz się na wyszukiwanie lokalu na własną rękę to w obecnych czas właściwe niezbędny do tego będzie wszyscy internet, ponieważ jest aktualnie najszerszym źródłem informacji o nieruchomościach. Ale w dodatku warto poszukać na tablicach ogłoszeń, w gazecie albo zwyczajnie popytać wśród znajomych. Kiedy mamy upatrzoną lokalizację to warto czasami przejść się po okolicy i spostrzec czy nie ma przypadkiem jakiś ogłoszeń lokalnych na temat mieszkania.

Niezależnie od tego w jaki sposób poszukujesz lokalu warto upewnić się czy przypadkiem nie ma ono żadnych wad ustawowych. Pierwszą rzeczą jaka powinna być to skorzystanie z elektronicznego dostępu do ksiąg wieczystych i zweryfikowanie, kto jest właścicielem nieruchomości i jakie prawa ją obciążają. Następna sprawą jest poproszenie sprzedajnego o pokazanie aktualnych zaświadczeń o niezaleganiu z płatnościami i innymi podatkami od domów i mieszkań, jeśli właściciel posiada własna dziwaczność gospodarczą to także pismo poświadczające o opłaceniu składek ZUS.

żeby ze spokojem móc dopełnić formalności kredytowych przy zakupie domu(ale w bardzo wielu przypadkach też dokończyć postępowanie spadkowe albo z innych powodów odwlec moment zakupu w czasie) możemy podpisać umowę przedwstępną. Nie jest koniecznością żeby odbyła się ona w formie aktu notarialnego(w ten metodę będzie można ciut zaoszczędzić), ale tutaj rodzi się bezdyskusyjne ryzyko. Bowiem kiedy druga strona uchyla się od wypełnienia umowy, to niestety możemy liczyć tylko na odszkodowanie, które przeważnie nie rekompensuje całości uzyskanych strat. Jednakże akt notarialny zapewnia nam właściwe już oczywisty zakup, niemniej jednak niestety dość znacznie podwyższa koszty kupna nieruchomości. Powinno się więc opłacić notariusza(nawet kilkaset złoty) i opłata za wpis(36,60zł) za każdy egzemplarz.