Porcelana? A może porcelit, kamionka lub fajans? Jakie są różnice?

Wiele osób wciąż traktuje synonimicznie porcelanę, kamionkę, porcelit, fajans, jako szereg różnych nazw oznaczających ceramikę jako taką. Część osób nie widzi także różnic wizualnych między wyżej wymienionymi surowcami. W niniejszym artykule spróbujemy w najogólniejszy sposób wskazać owe różnice i opowiedzieć na pytanie, jak wiele różni porcelit, fajans czy kamionkę od porcelany.

Porcelana a fajans

Porcelana jest niewątpliwie najszlachetniejszym materiałem zaliczanym do szeroko pojmowanej ceramiki. Charakteryzuje się tym, że przepuszcza światło, a im jest cieńsza, tym więcej trzeba za jej zakup zapłacić. Wytwarza się ją z mieszanki zawierającej: glinkę kaolinową oraz kwarc. Mieszankę taką wypala się w temperaturze dochodzącej do tysiąca stopni Celsjusza. Porcelana odznacza się stosunkowo wysoką wytrzymałością mechaniczną, nie przepuszcza zarówno cieczy, jak i gazów. Z kolei fajansem określa się ceramikę niższej jakości, wytwarzaną z zanieczyszczonej glinki kaolinowej, charakteryzującej się kolorami od białego do jasnokremowego.

Różnice między porcelaną a fajansem najczęściej są widoczne już na pierwszy rzut oka. Gdybyśmy wzięli do ręki na przykład filiżanki wykonane kolejno z porcelany i fajansu, to pierwsza z nich powinna charakteryzować się większą wagą. Często bywa również tak, że fajans – w przeciwieństwie do porcelany – posiada popękane szkliwo, przypominające sieć.

Czym jest porcelit?

Wytwarzany jest podobnie do porcelany, z tym że przy użyciu gorszej jakości surowców. W praktyce często wykorzystuje się porcelit przy produkcji sedesów, umywalek, pisuarów, bidetów porcelitowych itp. Zwykle ma barwę kremową, często barwioną kolorowymi szkliwami. Ze względu na wspomnianą już jakość surowców wyroby z porcelitu są stosunkowo niedrogie i niemal każdy może pozwolić sobie na ich zakup.

Porcelana, fajans, porcelit… a co z kamionką?

Kamionką nazywa się wyrób ceramiczny, tworzony przy użyciu gliny z dodatkiem szamotu lub piasku kwarcowego. Co ciekawe, przed wypaleniem wyroby kamionkowe pokrywa się najczęściej solą kuchenną. Ze względu na swoją wysoką wytrzymałość mechaniczną i odporność na działanie różnego rodzaju kwasów, kamionkę powszechnie stosuje się przy produkcji m.in. płytek posadzkowych i ściennych czy rur kanalizacyjnych.

współpraca: lenahurt.pl

Opublikowany w Dom