Urządzenie wychodzące na przeciw osoba niepełnosprawnym

Aby wspomóc osoby niepełnosprawne priorytetowo korzystające z wózków inwalidzkich potrzebne są urządzenia usprawniające im poruszanie się. Tym bardziej że w Polsce non stop brakuje odpowiednich rozwiązań architektonicznych jeżeli chodzi o dostosowanie założeń tych do osób niepełnosprawnych. Jest to o tyle ważny temat że potrzeba jest temu jakoś zaradzić. Jak ? Jest wiele sposobów ja w tym artykule chcę zaproponować schodołazy dlatego krótko je opisze.

Szczególnie wygodnym rodzajem tych urządzeń są schodołazy kroczące. Ten rodzaj transporterów schodowych jest z reguły dostarczany w komplecie z wózkiem inwalidzkim albo specjalnym fotelikiem na kółkach. Zarówno wózek jak i fotelik można z łatwością odpiąć od schodołaza i można nim własnymi siłami przemieścić osobę niepełnosprawną. Jednocześnie ma on napęd elektryczny, co powoduje że wjeżdżanie na górę nie stanowi większego wysiłku – niemniej potrzebny jest operator urządzenia który będzie kontrolował czy wszystko równo idzie.

Najważniejszym składnikiem przemawiającym za zakupieniem schodołazu jest jego cena, która jest po prostu niska. W wielu przypadkach cena używanego schodołazu kroczącego jest niższa niż krzesełka schodowego, wręcz w wersji używanej. Schodołazy kroczące z serii Scalamobil można nabyć już za kwotę 3 tys zł. Jest to bardzo konkurencyjna cena w przyrównaniu do innych urządzeń niwelujących bariery architektoniczne. Już nie wspominając ile trzeba wydać pieniedzy aby móc wyedytować okoliczną infrastrukturę.

Decydując się na schodołaz niestety powinno się pamiętać o jednym najistotniejszym szczególne. Jeżeli w domu są dwie starsze mężczyźni i kobiety mające trudności z chodzeniem lub jest jedynie jedna, samotna osoba to wówczas nie posiada sensu zakup schodołaza, ponieważ nie będzie miał kto nam pomóc. Trzeba również pamiętać, że operator schodołaza mimo wszystko powinien być osobą sprawną. Mimo tego uważam ze warto wypróbować i przyjrzeć się temu urządzeniu.