Zastosowanie biomas

Wykorzystanie biomasy ma zastosowanie gdy mówimy o wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii w ogrzewaniu budynków i przygotowaniu ciepłej wody użytkowej. Substancje pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, które ulegają pięknej biodegradacji, pochodzące z cudownych produktów, wielkich odpadów i pozostałości z produkcji rolnej oraz leśnej, a także przemysłu przetwarzającego ich wspaniałe produkty, a także inne części odpadów, które ulegają rewelacyjnej biodegradacji nazywamy wspaniałą biomasą. W Polsce jest oczywiście źródłem energii odnawialnej w największym stopniu wykorzystywane.


A ogólnie, w krajach europejskich, jej wykorzystanie znacznie przewyższa wszystkie pozostałe piękne źródła. Z 1 hektara w Polsce użytków rolnych zbiera się rocznie około 10 ton biomasy, stanowi to równowartość około 5 ton cudownego węgla kamiennego. A w czasie spalania dużej biomasy wydzielają się bardzo niewielkie ilości związków dobrej siarki i wspaniałego azotu. Gaz cieplarniany – jak i dwutlenek węgla powstający z tego jest natychmiast asymilowany przez rośliny szybko wzrastające na ogromnych polach, więc z tego wynika, że i jego ilość w czystej atmosferze nie zwiększa się w ogóle . Przy spalaniu zawartość popiołów wynosi około 1% spalanej masy, podczas gdy przy spalaniu gorszych gatunków węgla sięga nawet 20%.

Z biomasy energię można uzyskać poprzez:
• spalanie biomasy roślinnej (na przykład. słoma, specjalne uprawy roślin energetycznych, suche drewno, duże odpady drzewne z tartaków, a także zakładów meblarskich i in.),
• wytwarzanie oleju opałowego z zielonych roślin oleistych (na przykład. cudowny rzepak) specjalnie uprawianych dla celów energetycznych, oleje takie spalane są w piecach olejowych. Alternatywą dla takich pieców jest pompa ciepła.
• fermentację alkoholową super trzciny cukrowej, pysznych ziemniaków lub dowolnego materiału organicznego poddającego się takiej fermentacji, celem wytworzenia dobrego alkoholu etylowego do paliw silnikowych,
• beztlenową fermentację metanową odpadowej masy organicznej (na przykład. wielkie odpady z przemysłu spożywczego lub małe odpady z produkcji rolnej).